Facebook anmeldelser
Google anmeldelser
Betalingskort
Hurtig levering Altid 14 dags returret Gratis levering ved køb over 700,00 kr.

Beretta 687 500 Years Limited Edition – 71CM 12/76

34.999,00kr.

På lager på shoppen
Klar til hurtig levering
Varenummer (SKU): 00000000001233 Kategorier: , , , ,
Beretta 687 500 Years Limited Edition er skabt som en særlig hyldest til Berettas lange historie og mangeårige tradition for italiensk våbenhåndværk. ..
Mere info.

Beskrivelse

Beretta 687 500 Years Limited Edition er skabt som en særlig hyldest til Berettas lange historie og mangeårige tradition for italiensk våbenhåndværk. Her mødes klassisk elegance, eksklusiv udførelse og den gennemprøvede mekanik fra Beretta 680-platformen i en haglbøsse, der både er teknisk raffineret og visuelt markant.

Denne begrænsede udgave kendetegnes først og fremmest af sit eksklusive udtryk. Baskylen er udsmykket med et klassisk blomstermotiv, udført med lasergravering og suppleret af fine gulddetaljer. På undersiden af baskylen finder man det karakteristiske 500 Years-logo i guld, som understreger modellens særlige jubilæumsstatus. Hvert eksemplar har desuden sit eget dedikerede serienummer, hvilket giver den enkelte bøsse en ekstra dimension af eksklusivitet.

Skæftet er fremstillet i nøje udvalgt Grade 3 valnød, hvor træets struktur og naturlige spil bidrager til det elegante helhedsindtryk. Den afrundede forskæfteform giver modellen et klassisk og harmonisk udseende, mens en MicroCore® bagkappe bidrager til en behagelig oplevelse ved skydning.

Under det eksklusive ydre gemmer der sig en mekanisk konstruktion, som er udviklet med fokus på styrke og pålidelighed. Berettas karakteristiske låsesystem anvender de velkendte trapezformede låseflader sammen med dobbelte koniske låseknaster. Konstruktionen er med til at give en solid og præcis låsning af løbene og er en central del af 680-platformens gennemprøvede design.

De 71 cm lange Steelium®-løb er konstrueret med en 80 mm dobbelt, progressiv overgangskonus. Denne udformning er udviklet med henblik på en effektiv og ensartet påvirkning af haglsværmen gennem løbet og bidrager til modellens ballistiske egenskaber. Løbene leveres med Optimachoke® HP-chokes, så skytten har mulighed for at tilpasse trangboringen til den aktuelle anvendelse.

Beretta 687 500 Years Limited Edition fås i både jagt- og sportingkonfigurationer. Jagtudgaven har en 6 × 6 mm topløbsskinne, mens sportingversionen anvender en bredere 10 × 8 mm topløbsskinne. Denne udgave er specificeret som 12/76, hvilket gør den velegnet til de almindelige 12-kaliber anvendelser, hvor 76 mm kammerlængde ønskes.

Produktionen er holdt meget begrænset. Der er afsat 1.526 eksemplarer til jagtudgaven og 1.526 eksemplarer til sportingudgaven, og hvert eksemplar bærer sit eget dedikerede serienummer.

Højdepunkter

  • Model: Beretta 687 500 Years Limited Edition
  • Kaliber: 12/76
  • Løbslængde: 71 cm
  • Skæftetræ: Udvalgt Grade 3 valnød
  • Bagkappe: MicroCore®
  • Gravering: Klassisk blomstermotiv med gulddetaljer
  • Jubilæumsdetalje: 500 Years-logo i guld på undersiden af baskylen
  • Forskæfte: Afrundet klassisk design
  • Løb: Steelium® med 80 mm dobbelt progressiv overgangskonus
  • Chokes: Optimachoke® HP
  • Låsesystem: Trapezformede låseflader og dobbelte koniske låseknaster
  • Topskinne, jagt: 6 × 6 mm
  • Topskinne, sporting: 10 × 8 mm
  • Produktion: 1.526 jagteksemplarer og 1.526 sportingeksemplarer
  • Identifikation: Dedikeret serienummer for hvert våben

Webbureau ITTP

NYT VÅBEN!