Beskrivelse
Beretta 687 Silver Pigeon 3 MY25 kombinerer klassisk italiensk elegance med den velafprøvede mekanik fra Berettas 680-platform. En eksklusiv jagthaglbøsse til jægeren, der ønsker flot finish, kvalitet og driftssikkerhed.
Baskylen er udsmykket med en elegant kombination af blomstermotiver og klassiske jagtscener med fasaner og agerhøns. Graveringen er udført med avanceret 5-akset laserteknologi og fortsætter på undersiden af baskylen for et gennemført udtryk.
Skæfte og forskæfte er fremstillet i udvalgt Grade 2.5 valnød med en blank finish, der fremhæver træets naturlige struktur og samtidig beskytter mod fugt og regn. Den fine skæftering giver et sikkert greb, mens den 20 mm MicroCore® bagkappe bidrager til komfortabel anlægning.
De 71 cm Steelium-løb er fremstillet i tri-legeret stål og har en 80 mm dobbelt progressiv overgangskonus, som er udviklet til ensartede skudbilleder og reduceret oplevet rekyl. I kaliber 12/76 leveres modellen med Optima-Choke HP.
Den slanke baskyle har Berettas karakteristiske låsesystem med trapezformede låseflader og dobbelte koniske låseknaster. Hertil kommer guldfarvet enkeltvælgende aftrækker og klassisk 6 × 6 mm topskinne med anti-reflekterende skæring.
Specifikationer
- Kaliber: 12/76
- Løb: 71 cm Steelium
- Skæftetræ: Grade 2.5 valnød
- Drop: 35/55
- Bagkappe: 20 mm MicroCore®
- Chokes: Optima-Choke HP
- Gravering: Jagt- og blomstermotiver
- Aftrækker: Guldfarvet, enkeltvælgende
- Topskinne: 6 × 6 mm
- Platform: Beretta 680-serien
Jagt
Fiskeri
Friluftsliv
Hundeartikler
Outlet / Restsalg
Gavekort








